5S Nedir Nasıl Uygulanır

5S Nedir Nasıl Uygulanır

5S çalışma alanlarının temiz, düzenli ve amaca uygun biçime sokulması için uygulanan bir verimlilik metodolojisidir. Kavram 1950’lerde Japonya’da ortaya çıkmış Şintoizm, Budizm ve Konfüçyüsçülük ilkeleri doğrultusunda Japon kültüründe gömülü olmuştur fakat öncesinde Henry Ford fabrikalarında kullanılan kavramlardır. ABD’nin Japonları geliştirme çalışmalarında öğrendiklerini kendi kültürleri ile yoğurarak geliştiren Japonlar tarafından metodolojiye dönüştürülmüştür.  “5S”; temel olarak gereksiz […]

5S çalışma alanlarının temiz, düzenli ve amaca uygun biçime sokulması için uygulanan bir verimlilik metodolojisidir. Kavram 1950’lerde Japonya’da ortaya çıkmış Şintoizm, Budizm ve Konfüçyüsçülük ilkeleri doğrultusunda Japon kültüründe gömülü olmuştur fakat öncesinde Henry Ford fabrikalarında kullanılan kavramlardır. ABD’nin Japonları geliştirme çalışmalarında öğrendiklerini kendi kültürleri ile yoğurarak geliştiren Japonlar tarafından metodolojiye dönüştürülmüştür.

 “5S”; temel olarak gereksiz malzeme ve ekipmanların azaltılıp uzaklaştırılmasına, bunlara ulaşmada yaşanan aksaklıların en aza indirilmesine ve çalışma alanının düzenlenmesine odaklanan bir yalın üretim tekniğidir. “5S” çalışmaları yalın dönüşümün temelini oluşturmaktadır. Bu tekniğin, etkin bir çalışma ortamının oluşturulmasına imkân sağlaması, özellikle kurumsal şirketlerde sıklıkla uygulanmasının önünü açmıştır. “S” ile başlayan ve 5 Japonca kelimenin baş harflerinden oluşan “5S Tekniği”; işyerlerinde düzeninin sağlanması, gereksiz malzeme stokunun engellenmesi, çalışan verimliliğinin arttırılması, düzgün ve kolay ulaşılır arşivleme yapılması ve malzeme/işgücü israfının azaltılmasının sağlanması amaçlarını güder. Bu faaliyetler; “Ayıklama (Seiri)”, “Düzenleme (Seiton)”, “Temizlik (Seiso)”, “Standartlaştırma (Seiketsu)” ve “Disiplin (Shitsuke)” olarak sınıflandırılmaktadır.

Toyota Üretim Sistemi pratikte 5S ilkeleri için iyi bilinen bir örnektir. İlk versiyonu 3S’e dayanmaktadır. Daha sonra 4S olmuştur. ABD’ de Boeing 5S’i sürdürmektedir. Bu şirketler değer odaklı iş modeli olarak geliştirilmiştir. Sıfır hata elde etmenin sırrı 5S’den geçmektedir.Ek olarak toplam kalite oluşturmanın 5 adımıdır.

   

     .  Ayıklama (Seiri)

Birinci “S” Ayıklama neyin   gerekli   neyin   gereksiz   olduğunu   birbirinden   ayırmayı gerektirir.   Ardından   gereksiz   olanların   da   atılmasını beklenir. Bu   genellikle   “kırmızı   kart” uygulaması olarak bilinir. Bir ekip bütün ekipmanı gözden geçirir (alet, edevat, malzeme ne varsa) ve soruyu sorar : “Normal işimi yaparken buna ihtiyacım var mı?” Çok sık kullanılmayan veya kullanılmayan malzemeler kırmızı etiketlenmelidir. Gerçekten ihtiyaç duyulan  şeylerbelirlendikten   sonra,   bütün   dokümantasyon  ve gerekli   parçaları gösterecek şekilde yenilenmelidir. Bu ilk aşamanın iyi yapılması diğer aşamalar için çok önemlidir; çalışanların şikayetlerini azaltacak ve çalışanlar arasında iletişim hızla artacaktır, ayrıca verimlilik ve ürün kalitesi artacaktır. Özellikle işletmenin alanı sınırlı ise bu düzenin kurulması ile sık sık etrafın düzenlenmesi gerekmeyecektir.

     .  Düzenleme(Seiton)

İkinci “S” Düzenleme aranan şeylerin kolaylıkla bulunabilmesi ve kullanım sonrası yerlerine kolaylıkla yerleştirilebilmesi için etiketlenmesini ve düzenlenmesini gerektirir. İyileştirme projesi her türlü alet, aparat ve makinayı kapsar. Bu aşamada mevcut durumun tespiti yapılır, stokların nereye istifleneceğinin kararı verilir, stoklama metodu belirlenir, stok yerleri isimlendirilir, malzemelerin üzerine stok yerleri işlenir, malzeme çıkarma ve uygulama kuralları belirlenir ve son olarak stok kayıtlarına ait kayıt işlemleri gerçekleştirilir.

     .   Temizlik (Seiso)

Üçüncü “S” Temizleme, her zaman temiz ve bakımlı çalışma ortamı sağlamak, malzeme ve ekipmanların temiz tutulması ve korunması amacıyla yapılan çalışmalardır. Temizleme aşaması genellikle kaliteye zarar verebilecek ya da makinada hasara yol açabilecek olumsuz durumları ve gerçekleşmeden önce hatayı açığa çıkaracak bir denetleme süreci olarak kabul edilmektedir. Temizlik, sürekli dikkat ve kontrol ile iş alanında bulunması gerekmeyen şeyleri ortadan kaldırmaktır.

                                                             .  Standartlaştırma (Seiketsu)

Dördüncü “S” Standartlaştırma ilk üç adımda uygulananların kurum kültürü haline gelmesi ve sürekliliğinin sağlanmasıdır. Elde edilen başarılı sonuçları sürekli kılmak için, standartların kontrolü ve uygunsuzlukların giderilmesi doğrultusunda yürütülen çalışmalardır.Bu yöntem şirket çapında gerekli görülmeli ve standardize edilmelidir

     .  Disiplin (Shitsuke)

Beşinci “S” Disiplinİşletme disiplinini sağlamak amacıyla konulmuş basit kuralların takibini bir alışkanlık haline getirmek suretiyle, her an denetiminin sağlanmasıdır. Bütün iş süreçlerinde devamlılığın sağlanmasının yanında; çalışanların eğitimi, kurum bağlılığının oluşturulması, iyileştirmelerin duyurulması, kampanyalar yapılması ve çalışma gruplarının ödüllendirmesi vb. adımlar da bu aşamanın konuları arasındadır.Çalışanların motivasyonunu arttırmayı ve sorumluluk bilincini geliştirir.

    5S’in Amaçları ve Sonuçları;

·         Temiz ve düzenli bir iş yeri olmasını sağlar.

·         Zaman kayıpları ortadan kaldırır.

·         Sorunlar daha erken teşhis edilir, hata oranı azalır.

·         Bütün alanların verimli kullanımı sağlanır.

·         Kaliteyi arttırır.

·         Çevrim zamanı düşer.

·         Ürün fiyat düşüşü sağlar.

·         İş kazalarını azaltır, iş güvenliğini arttırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim