Atık Kağıtların Geri Dönüşümü

Atık Kağıtların Geri Dönüşümü

Yaratılan çevre problemlerini büyük ölçüde azaltan atık kağıtlar yıllarca gazete ve paket kağıtlar için kullanılmış. Bugünkü teknolojiyle temizlik ürünleri dışında bütün kağıtlar için geçerli. Eski kağıtlar birinci hamur kağıtta bile kullanabiliyor. Kağıt üretiminde atık kağıt kullanımı, yeni yeni gündeme gelen çevre sorunları ile birlikte başlayan bir şey değil.1729’da kağıt yapımı için ağacın ilk kez kullanılmasından […]

Yaratılan çevre problemlerini büyük ölçüde azaltan atık kağıtlar yıllarca gazete ve paket kağıtlar için kullanılmış. Bugünkü teknolojiyle temizlik ürünleri dışında bütün kağıtlar için geçerli. Eski kağıtlar birinci hamur kağıtta bile kullanabiliyor.
Kağıt üretiminde atık kağıt kullanımı, yeni yeni gündeme gelen çevre sorunları ile birlikte başlayan bir şey değil.1729’da kağıt yapımı için ağacın ilk kez kullanılmasından önce, selüloz kaynağı olarak keten ve pamuk kumaşlar kullanılıyordu. Sadece bu kumaşlara dayanan üretim, kumaşların azalmasıyla krize giriyordu. Bu kıtlık zamanlarında atık kağıtlar yeniden hamur haline getiriliyordu.

Ağaçların kullanılmaya başlandığı dönemde her ağacın kullanılabilmesi için gerekli teknoloji yoktu. Bol bol kullanılan selüloz oranı yüksek ağaçların kısa zamanda tükenmesi yüzünden atık kağıtlara başvuruluyordu. Atık kağıt kullanımı, ormanların kurtarılmasındaki rolü dışında, hava kirliliğini % 74, su kirliğini ise %34 oranında azaltıyor. Atık kağıt yerine yeni ağaçlar kullanmak iki kat daha fazla enerji ve üç kat daha fazla su kullanımı gerektiriyor. Bütün bunların yanında, hamurlaştırma ve beyazlatma aşamalarını kullanılan kimyasal maddeleri büyük ölçüde azalması sağlanıyor.

Atık kağıtların değerlendirilmesi sadece kağıt üretimiyle sınırlı değil. Atık kağıtlar her yeniden hamurlaştırıldıklarında,kağıt kalitesi düşüyor ve zayıflıyor. Bu yüzden yeni kullanım alanları aranıyor. Örneğin, ABD’de Wisconsin’de araştırmacılar atık kağıtları atık plastikle birleştirip, sıcaklık ve basınç uygulayarak sandalye, koltuk yüzü ve köpek tabakları yapıyorlar.Başka bir deneme de Hollywood’da Sahne aksesuarları ve göçebe işçiler için yapılan barınak tasarımla
Bu eser,size bir çok bilgi gerçeğini anlatacak, bilgi dağarcığınıza yeni düşünceler doldurmak üzere…

UYGARLIĞIN HAMURU KAĞIT
Birçok sektörde olduğu gibi kağıt hamurunun hammaddesi de ağaçlardır. Ağaçların yurdumuz için ve canlıların yaşaması için ne kadar faydalı olduğunu hepimiz biliyoruz. Tabi ki kağıt da insanlar için çok önemli bir gereç, fakat doğru ve bilinçli kullanılması gerekir. Gereksiz, lüzumsuz yere kullanmamalıyız. Fazladan her kullandığımız kağıt ağaçların giderek azalmasına yol açar. İhtiyacımızı karşılayacak kadar kullanmalıyız ve kullandıktan sonra atmamalıyız. Çünkü kağıt geri dönüşümü mümkün olabilen bir maddedir. Kağıt ülkemizde hem çöpleri azaltmak hem de ağaç kesimini biraz azaltabilmek için kağıtları (kağıt, defter, karton, gazete, dergi, kitap… vs.) atmamalıyız.

Türk kağıtçılığın babası Mehmet Ali Kağıtçı, ilk Türk kağıdını Ulus Gazetesi’nin yeni çıkacak ekinde deneme şansı bulunduğunda, gazetenin baş yazarı Fatih Rıfkı Atay ile birlikte Atatürk’e giderler ve eki gösterirler. Uzun süre eke bakan Atatürk, kağıtçıya döner ve ‘işte çocuk, uygarlığın hamuru bu’ der.
İnsanların yıllar boyunca yazma ve çizme için denedikleri taş tabletleri, metaller, yapraklar, tahta levhalar, kabuklar ve derilerden sonra ek…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim