Ceviz Fidanı Dikimi

Ceviz Fidanı Dikimi

Bahçe de dikileceği yer tespit edildikten sonra 80 cm genişliğinde 100 cm derinliğinde çukur açılır. çukur açılırken üst kısımdan çıkan toprak ayrı alttan çıkan toprak ayrı yerlere konulur. Amaç burada üste bulunan havalanmış ve güneş görmüş gübre ve mineralce zengin toprak fidanı ekerken alta saçakların geldiği yere konulması için, alttan çıkan toprakta üste konulması için. […]

Bahçe de dikileceği yer tespit edildikten sonra 80 cm genişliğinde 100 cm derinliğinde çukur açılır.
çukur açılırken üst kısımdan çıkan toprak ayrı alttan çıkan toprak ayrı yerlere konulur. Amaç burada üste bulunan havalanmış ve güneş görmüş gübre ve mineralce zengin toprak fidanı ekerken alta saçakların geldiği yere konulması için, alttan çıkan toprakta üste konulması için.

 

Açılan çukura yanmış hayvan gübresi 1 kürek üsten çıkan topraktan iki kürek oranında karıştırılıp,çukurun alt kısmına 50-60 cm konulur. Sonra fidan saçak kısımlarındaki yara ve bereli saçaklar temiz bağ makası ile uçları kesilir.uzun saçaklar ve ölmüş kılcal saçaklar temizlenir. ağaç ta canlı olduğu gibi bu yaralardan bakterilerle hastalanacağı için özenle budanır ve bağ makası temiz olmalıdır.

 

Fidan dikmeden üst kısımdaki uzun dallar sonraki senelerde oluşturulacak dallar esas alınarak abartılı şekilde budanmalıdır..
fidan sökülürken yön işareti konulmalı.güneye bakan kısmı güneye veya kuzeye bakan kuzeye, fidan yönü aynı dikili yöne dikerken getirilmelidir. Bir miktar toprak atılarak yani fidan çukurunun üsten 10 cm kalana kadar toprakla doldurmalı ,
doldurulurken de bir miktar can suyu dökmeyi unutmamalı.

Bundan sonra fidan gövdeye yakın yerden tutulup çok az yukarı doğru çekilmeli ki katlanan ve bükülen fidan saçakları düzelsin. Bir miktar daha toprak ilavesi yapılıp fidan dibi çukuru kalacak Şekilde toprakla doldurulur. Fidan saçakları hava almasın diye biraz ayakla fidan etrafına basılarak toprak sıkıştırılır. Fidanın sallanarak alt saçakları hava almasın iye kazık dikerek bağlanmalıdır. Böylece fidanımızı dikmiş olup.dikmeye başlamadan önce esnasında bol ve hayırlı meyve vermesi için dua etmeyi unutmamalı. Dikim işlemi sonrasında gerektiğinde sulama çapalama ve bakımı ihmal etmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim