Excel Aynı Olanları Silme

Excel Aynı Olanları Silme

Excel Aynı Olanları Tek Seferde Kolay Yoldan Silme Resimli Anlatım Hepimiz bir şekilde bu tarz bir durumla karşılaşmaktayız. Tek tek inceleyerek silme işlemini Exceli tam kullanmayı bilmiyorken yapmışızdır. Oldukça sıkıcı olan bu inceleme insanı değişik bunalımlara ve streslere sokmaktadır. Kullanmaya öğrenmeye başlamışken de Excel çok zevkli bir uygulama ne kadar kullanışlı ve pratik olduğunu anlamanıza […]

Excel Aynı Olanları Tek Seferde Kolay Yoldan Silme Resimli Anlatım

Hepimiz bir şekilde bu tarz bir durumla karşılaşmaktayız. Tek tek inceleyerek silme işlemini Exceli tam kullanmayı bilmiyorken yapmışızdır. Oldukça sıkıcı olan bu inceleme insanı değişik bunalımlara ve streslere sokmaktadır. Kullanmaya öğrenmeye başlamışken de Excel çok zevkli bir uygulama ne kadar kullanışlı ve pratik olduğunu anlamanıza sebebiyet vermektedir. Bu kısa ön yazımızdan sonra hadi bunu nasıl yaparız anlamaya çalışalım. Ben örneklerimi Excel 2010 göre vermekteyim. Diğer versiyonlarda aşa yukarı aynıdır.

Öncelikle bir aynı kelime veya sayılardan oluşan bir kod veya Düşeyara ile çekeceğim bir veri girdim oluşturacağımızı farz edelim.  Ben aynı isimlerin olduğu bir tabloyu fazlalıklarını sileceğim.

Örnek:

 

Üstteki resimde de gösterildiği üzere aynı isimleri tekrarlama söz konusu. Örneğin iyi anlaşılması için Filtreleme ile sıralama yaptım.

Şimdi burada tekrarlayan isimleri tek isme düşürmek için bildiğim 3 yöntem vardır.

  1.  Yöntem biraz sonra anlatacağımız yöntem en kolay olanı
  2. Yöntem ise özet tablo atamak sureti ile yapılabilir. ilerleyen derslerde özet tablo atamayı geniş bir şekilde anlatacağım.
  3. Yöntem ise tek tek elle silmedir. bu en zor ve sıkıcı olandır. hata riski çok yüksek bir yöntemdir. kolay kolay kimse bu işleme yanaşmak istemez diye düşünüyorum.

Hangi sütunlarda işlem yapacak isek o sütunları seçmeyi unutmayın yoksa komut hata verecektir.

Excel sayfamızın üst menülerden “Veri” tıklayın. Açılan menüden “Yenilenleri Kaldır” Tıklıyoruz. Aşağıdaki resim inceleyin.

Resim 2:

Yenilenleri kaldır” menüsünden hangi sütun veya hangi başlık altında işlem yapıyorsak onu seçiyoruz. Ben “Soyadı” başlığında işlem yapacağım için sadece onu seçiyorum “Tamam” butonuna tıklayıp işlemi tamamlıyorum. Aşağıdaki resmi inceleyiniz.

Resim 3:

Sonuç olarak işlemi mi çok kolay bir şekilde yapmış bulunmaktayım.

 

Saygılarımla;

Mustafa YILDIZ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim