Excel Düşeyara Formülü Kolay Basit Anlatım

Excel Düşeyara Formülü Kolay Basit Anlatım

Excel “Düşeyara” Formülü Kolay Basit Anlatım Excel düşer ara formülü kolay ve kafada kalıcı anlatımını yapacağım. Her insan rahatlıkla anlayabileceği bir anlatım olmasını cenabı Allah’ niyaz ederim. Anlatılanları dikkatli okursanız eminim ki ezberlemeden daha etkili bir o kadarda pratik düşünmenizi sağlayacak ve her türlü hesap ve tablolarda kullanacağınızı umuyorum. Ben iş yerinde ve özel hayatımda […]

Excel “Düşeyara” Formülü Kolay Basit Anlatım

Excel düşer ara formülü kolay ve kafada kalıcı anlatımını yapacağım. Her insan rahatlıkla anlayabileceği bir anlatım olmasını cenabı Allah’ niyaz ederim. Anlatılanları dikkatli okursanız eminim ki ezberlemeden daha etkili bir o kadarda pratik düşünmenizi sağlayacak ve her türlü hesap ve tablolarda kullanacağınızı umuyorum. Ben iş yerinde ve özel hayatımda her türlü hesap ve tabloda kullanıyorum. Bu bilgi sizi bir adım öne çıkaracağına tecrübem ve bilgim söylüyor. Excel de bir çok formül mevcut zamanla onları da size anlatacağım. Gelelim düşey ara formülüne.

Öncelikle bir tablo ve bir veri çizelgemiz olmalı bu formülü kullanmamız için,

EXCEL-düşey-ara

Üsteki resimde de görüldüğü gibi bir dersin sınıf ortalamasını alıp yeni bir sayfada bunların sadece ortalama “NOTU” sütununu alacağız.

EXCEL-düşey-ara-1

Üst resimde formülü “4” ana hat üzerinde anlatacağım ve mantık tek okuma ve 3 pratik uygulama ile kafanıza yazılacak.

Yapmak İstediğim şudur Sayfa 2 de benim bir verim var 1. resimde ki veri gibi, ben orda ki hesaplamaları sade anlaşılır bir yere çekmek istiyorum ve o sayfada bir değişiklik olunca otomatik burda da gözüksün istiyorum.

sayfa 1 de “resim 2” göründüğü gibi bana lazım olan bilgiler var ben bunu çekeceğim başlıyoruz.

=+düşeyara(

Formülümüzü yazdık sayfa 1 de c2 hücresine

resim 2 dikkat edin aşağıdaki anlatılanlar için

1. Soru soruyorum kendime! Birinci soru “Neyi Arıyacağım” Sağlam veri almak için sayılardan oluşan bir hücre değeri daha sağlam sonuç verir. Burda ben A2 Hücresini hücre değerini arayacağım.

2. Soru Soruyorum Kendime! İkinci Soru “Neyle Eşleştirip Neyi Alacağım” Bizim örnekte “sayfa2!A:F” seçili burda şunu dedik sayfa 2 de “A sutunda ara bana F sutundaki veriyi ver”

3. Soru Soruyorum Kendime! Üçüncü Soru “Baş İle Son Arasındaki Sutun Sayısı Kaç” Bur da Şuna dikkat ediyoruz. Örneğimizdeki A:F dahil arasında kaçtane sutun var Rakamsal değerini yazıyoruz. Örnekte 6 adet sutun var “ABCDEF” bana F sutunu rakamsal değeri 6 olduğu için 6 diyoruz.

4. Son Olarak bur da “0” sıfır seçiyor ve Entere Basıyoruz. İşte Bu Kadar

Kafanıza Takılan sorularınız Anlaşılmayan bir durum olması durumunda, çekinmeden yorum bırakınız. Size gerekli cevap dönüşümü yapılacaktır.

Rabbim Bize Anlatmayı Size de Anlamayı Nasip Etsin İnş Amin

Saygılarımla;

Mustafa YILDIZ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim