Excel Şifre Koyma ve Giriş Hakkın Sınırlandırma

Excel Şifre Koyma ve Giriş Hakkın Sınırlandırma

Excel Vb Şifre Koyma ve Giriş Hakkın Sınırlandırma Excel Vb Şifre Koyma ve Giriş Hakkın Sınırlandırma, excel 3 kere sifre girme hakkı verme, excel 2 kere sifre girme hakkı verme, excel 5 kere şifre girme hakkı verme, excel 4 kere sifre girme hakkı verme,excel şifreleme Excel Visual basic şifre koyma ve şifre girme hakkı sınırlandırma […]

Excel Vb Şifre Koyma ve Giriş Hakkın Sınırlandırma

Excel Vb Şifre Koyma ve Giriş Hakkın Sınırlandırma, excel 3 kere sifre girme hakkı verme, excel 2 kere sifre girme hakkı verme, excel 5 kere şifre girme hakkı verme, excel 4 kere sifre girme hakkı verme,excel şifreleme

Excel Visual basic şifre koyma ve şifre girme hakkı sınırlandırma işlemini nasıl yaparız?

Excel sayfamızın açılışında 3 kere 5 kere 1 kere vb gibi istediğiniz sayıda şifre girme hakkı verebilir, sayfanızı koruma altına alabilirsiniz. Vermiş olduğunuz şifreyi güvendiğiniz kişilere vererek dosyanızı koruma altına alabilir ve tekrar tekrar sayfa açıp şifre girmektense tek seferde açıp 1 kere 3 kere vs hatalı şifre girme hakkı verebilirsiniz.

Peki, Hatalı Şifre Girme Hakkını Nasıl Verebilirim?

Kod bilgisi ve VB bilgisi olanlar hemen aşağıdaki koda bakarak ne yapmak isteyeceklerine karar vermeleri zor olmayacaktır. Bizler işi temel alt seviye olarak anlatmayı ilke edinmiş bir paylaşımcı, gelişimcilere hedef aldığımız için en ayrıntılı kullanılır şekillerde anlatmaya gayret göstereceğiz.

 

Öncelikle Excel sayfamızı açalım ve makro içerebilen bir Excel dosyamızın olup olmadığını kontrol edelim. Makro içerebilen bir Excel dosyamız değilse üst menülerden “Dosya + Farklı Kaydet” butonlarına tıklayarak    “Kayıt Türü” Seçeneğinden “Makro içerebilen Excel Çalışma Kitabı” seçip kayıt edelim. Bu Anlattığım işlemi kodu uyguladıktan sonrada yapabilirsiniz.

Excel dosyamızı açalım ve her hangi bir sayfaya sağ tıklayıp ”Kod Görüntüle” butonuna tıklayalım. VB kod görüntüleme sayfasını açmış bulunmaktayız. Yeni “Module” açalım Bunun İçin üst menülerden “Insert + Module” tıklayalım. Makro Yazdırma sayfasına aşağıdaki verdiğim kodu yapıştıralım.

Bana Kodu Açılımını veya Düzenleme Yapmam gereken Yerleri Anlatabilirmisiniz?

Kodda üç farklı yerde düzenleme yapabilirsiniz bunlardan ilki “If sayac = 3 Then” hatalı girme hakkı buradaki ”3” kendinize göre düzenleyebilirsiniz. Bir diğer düzenlemeniz gereken yer “If InputBox(“Lütfen Şifrenizi Giriniz”)” Lütfen şifre giriniz dediğimiz yer kullanıcıyı uyarı yazısını yazdığımız yerdir. Telefonlarda görürsünüz Lütfen PIN KODU giriniz gibi burası uyarı yazısının yazdığımız yerdir. Gelelim son kısma “= “bilgigari” Then” bilgigari kısmı şifrenizi belirleyeceğiniz yerdir.

Umarım açık olmuştur Bir başka paylaşımda görüşmek dileği ile

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]
Sub auto_open()
Static sayac As Integer
Do
If sayac = 3 Then
ThisWorkbook.Close False
Else
If InputBox(“Lütfen Şifrenizi Giriniz”) = “bilgigari” Then
GoTo devam
Else
sayac = sayac + 1
End If
End If
Loop
devam:
End Sub
[/box]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim