Geri Dönüşümün Faydaları

Geri Dönüşümün Faydaları

Uzun zamandır birçok ülkede atıkların çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi, hatta ortadan kaldırılması için geri dönüşüm projeleri uygulanıyor. Bu toplama, taşıma, yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, kompostlama, düzenli depolama ve yakma şeklindeki faaliyetlerin sadece çevreye değil, ekonomiye de faydaları büyük. Tekrar kullanılabilen evsel atıklar Çöpün içindeki geri dönüştürülebilir malzemelerin önemli bir miktarını, yiyecek […]

Uzun zamandır birçok ülkede atıkların çevreye olan zararlarının en aza indirilmesi, hatta ortadan kaldırılması için geri dönüşüm projeleri uygulanıyor. Bu toplama, taşıma, yeniden kullanım, geri kazanım, geri dönüşüm, kompostlama, düzenli depolama ve yakma şeklindeki faaliyetlerin sadece çevreye değil, ekonomiye de faydaları büyük.

Tekrar kullanılabilen evsel atıklar
Çöpün içindeki geri dönüştürülebilir malzemelerin önemli bir miktarını, yiyecek ve içecek ambalajlarında kullanılan metal plastik ve cam atıklar ile kağıt ve karton oluşturmaktadır. Bunun yanında kemik, tekstil parçaları da özel ayırma tesislerinde geri dönüştürülebilmektedir. Evsel katı atık bileşenlerinden geri kazanılabilen atıklar şunlardır:

Plastik
Polietilentetraflatat, yüksek yoğunluklu polietilen, polivinilklorür , düşük yoğunluklu polietilen, polipropilen, polistilen, çok tabakalı ve diğer karışık plastikler (meşrubat, sirke ve yağ şişeleri, fotoğraf filmi, süt ve su kapları, deterjan ve yağ şişeleri, sulama boruları, yiyecek paketleri ve şişeleri, ince kuru temizleme, paketleme poşetleme, şişelerin kapakları, çerez kapları, mikrodalga fırın tabakları, ketçap ve hardal şişeleri).

Kağıt
Eski gazete kağıdı, mukavva, yüksek kaliteli kağıt ve karışık kağıt (gazete bayileri ve eve dağıtılan gazeteler, geniş hacimli malzeme paketleri, bilgisayar kağıdı, beyaz ve kırpıntı kağıt, temiz kağıdın çeşitli karışımları).

Cam
Renksiz ve renkli cam şişe kaplar.

Metaller
Demirli metaller ve demirsiz metaller (teneke kutular, beyaz eşyalar, diğer metaller, alüminyum, bakır, kurşun vb).

Tahta
Malzeme ambalajında kullanılan tahtalar.

Geri dönüşümün faydaları nelerdir?
– Doğal kaynaklarımız korunur:
Doğal kaynaklarımız dünya nüfusunun artması ve tüketim alışkanlıklarının değişmesi nedeni ile her geçen gün azalıyor. Bu nedenle malzeme tüketimini azaltmak, değerlendirilebilir nitelikli atıkları geri dönüştürmek sureti ile doğal kaynaklarımızı verimli kullanmak zorundayız. Bu nedenle geri dönüşüm doğal kaynaklarımızın korunması ve verimli kullanılması için son derece önemli bir işlem. Örneğin; kağıdın geri dönüşümü ile ormanlarda ağaçların daha az kesilmesini sağlamış oluyoruz. Benzer şekilde plastik atıklarının geri dönüşümü ile petrolden tasarruf sağlanabilir.

– Enerji tasarrufu sağlanır:
Geri dönüşüm malzeme üretiminde endüstriyel işlem sayısını azaltmak suretiyle enerji tasarrufu sağlıyor. Örneğin; metal içecek kutularının geri dönüşümü işleminde bu metaller direkt olarak eritilerek yeni ürün haline dönüştürüldüğünde, bu metallerin üretimi için kullanılan maden cevheri ve bu cevherin saflaştırılma işlemlerine gerek olmadan üretim gerçekleştirilebiliyor. Bu şekilde bir alüminyum kutunun geri dönüşümünden yüzde 96 oranında enerji tasarrufu sağlanabilir. Benzer şekilde katı atıklarda ayrılan kağıdın yeniden işleme sokulması için gerekli olan enerji, normal işlemler için gerekli olanın yüzde 50’si kadardır. Aynı şekilde cam ve plastik atıkların da geri dönüşümünden önemli oranda enerji tasarrufu sağlanabilir.

– Atık miktarı azalır:
Geri dönüşümün uygulanması ile çöplere giden atık miktarında azalma sağlanarak bu atıkların taşınması ve depolanması işlemleri için daha az miktarda alan ve daha az enerji kullanılmış olur. Evsel atıklar için bu azalma ağırlık olarak fazla olmamakla birlikte hacimsel olarak bakıldığında oldukça önemli bir oran teşkil etmektedir.

– Geri dönüşüm geleceğe ve ekonomiye yatırım demektir:
Geri dönüşüm uzun vadede verimli bir ekonomik yatırımdır. Hammaddenin azalması ve doğal kaynakların hızla tükenmesi sonucunda ekonomik problemler ortaya çıkabilecek ve işte bu noktada geri dönüşüm ekonomi üzerinde olumlu yapacaktır. Yeni iş imkanları sağlayacak ve gelecek kuşaklara doğal kaynaklardan yararlanma olanağı sağlayacaktır.

Türkiye’nin atık raporu
Türkiye’de kağıt üretiminde artış ortalama yıllık yüzde 7’dir. Türkiye’de kağıt-karton tüketimi incelendiği zaman ülkede kullanılan kağıdın yüzde 40’a yakını ithalat yolu ile sağlandığı görülür. Bunun için de her yıl ortalama 700-750 milyon dolar harcanmaktadır. Türkiye’de günde üretilen katı atık miktarı 65 bin ton’dur. Sadece İstanbul’da günde 8.500 ton atık üretilmektedir. Türkiye’de çöp miktarının yaklaşık yüzde 15-20’sini geri kazanılabilir nitelikli atıklar oluşturmaktadır.

Türkiye’de 1980 yılında 4.2 milyon ton toplam demir üretim kapasitesi, 1999 yılında 19.9 milyon ton’a yükselmiştir. Bunların yüzde 83’ünü uzun ürünler, yüzde 15’ini yassı ürünler ve yüzde 2’sini vasıflı çelik oluşturmaktadır. Gelişmiş ülkelerde vasıflı çelik üretimi yüzde 12-20 iken Türkiye’de bu değer yüzde 2-3’dür. Ülkemizde kişi başına demir-çelik ve çelik boru tüketimi, gelişmiş ülkelerdeki kişi başına düşen tüketim miktarının yarısı kadardır. Türkiye’de geri kazanılan plastikler ise toplam talebin ancak yüzde 10’unu karşılamaktadır. Toplumun konfor yapısı geliştikçe plastik tüketimi artmaktadır. Türkiye’de sanayi tesislerinnin yüzde 98’inde, belediyelerin yüzde 95’inde, turizm tesislerinin yüzde 81’inde atık arıtma tesisi bulunmuyor. 1980’li yıllarda Türkiye’de kağıt-karton üretimi yılda 600 bin ton civarında olup bunun yüzde 70’i SEKA tarafından üretilmekteydi. 1990’lı yıllarda kağıt üretiminde özel sektörün payı yüzde 50’ye,1999’lu yıllarda ise yüzde 75’e ulaşmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim