Gıda ve Tarım Alanında Yenilikler

Gıda ve Tarım Alanında Yenilikler

Yakın gelecekte sütçülük alanında ucuz yem kaynaklarını geliştiren teknolojiler ortaya çıkacak. Süt sektöründe damızlık üretim ve ithali işiyle uğraşan “yeni nesil işyerleri” ve “teknoloji acenteleri” açılacak. Asıl büyüme ve gelişme ise et üreticilerinde görülecek. Entegre tesis kuran firmaların sayısında artış olacak. Bu amaçla ithal edilecek “karkas verimi yüksek” et ırkı büyükbaş hayvancılık kırsal alanın önemli […]

Yakın gelecekte sütçülük alanında ucuz yem kaynaklarını geliştiren teknolojiler ortaya çıkacak. Süt sektöründe damızlık üretim ve ithali işiyle uğraşan “yeni nesil işyerleri” ve “teknoloji acenteleri” açılacak.
Asıl büyüme ve gelişme ise et üreticilerinde görülecek. Entegre tesis kuran firmaların sayısında artış olacak. Bu amaçla ithal edilecek “karkas verimi yüksek” et ırkı büyükbaş hayvancılık kırsal alanın önemli endüstriyel girişimleri haline gelecek.
Bu sürecin doğal sonucu olarak “markalı et marketleri” çoğalacak; kent çevrelerinde konuşlanmış “et çeşitleri satan hipermarketler” açılacak. Bu mekânlarda “modern et restoranları” da faaliyete renk katacaklar.
Balık ve deniz ürünleri işleyen tipik “fast food mekânları” açılacak, sadece deniz kabukluları veya otantik tarzda balık üzerine çalışan yerler ortaya çıkacak.

Taze makarna işleyen İtalyan tipi restoran sayısı daha da artarken, “etnik mutfak” yaygınlığında patlama yaşanacak.
Semt manavları evrimleşecek, kültür balıkçılığının gelişmesiyle “balıkçı manav” karışımı modern sergiler ortaya çıkacak. Bazı kentlerde semt pazarı niyetine yalnız meyve sebze ve balık satılan perakendeci tezgâhların bulunduğu halka açık “hal” oluşumlarının faaliyetini göreceğiz.

Salça fabrikalarında evoporasyon sistemleri aynı zamanda yumuşak meyveleri işler hale dönüşecek. Bu konuda Hindistan, Çin ve Amerika’dan melez uygulama örekleri Türkiye’de de hayat bulacak.
Zeytinyağı üretimi yapan “kontinü sistem” fabrikaları ufak bir değişiklikle bazı meyveleri “pulp” getiririp yağ içeriğini de ayrıştıracak. Gıda sektöründe önemli bir gelişmeye yol açacak bu endüstriyel değişim özellikle Türkiye’nin işine yarayacak. Pazarda birçok meyve sebzenin “salça formunda” yeni tiplerini göreceğiz.

Ekolojik bitkilerden elde edilen “sürülebilir nitelikte ürünler” yeni bir tür grubun çeşitlenmesine yol açacak. Özellikle çocuk ve gençlerin damağına uygun bu yeni tür besinler “sıfır yağ içeriği” ve yüksek besleyici değerleriyle Türkiye’nin ihraç kalemleri arasına girecek.

Eskiden olduğu gibi geniş arazilerde çiftçilik yapılmayacak. Her çiftçi bir er endüstriyel girişimci ye dönüşecek. İstatistikler yakından incelenecek, neyin para edip etmeyeceğine önceden karar verilecek. Ağaçlar bodurlaşacak ve meyve verimi yüksek ırklar bahçelere egemen olacak. Modern sebze yetiştiricilerinin “hydoponics systems” dediği topraksız tarımda çok önemli mesafeler alınacak.

Seracılık “jeotermal alanlara” kayacak. Su buharı “eşanjörler” yardımıyla denetim altına alınarak yeni sera kentleri oluşturulacak. Bazı bölgelerimizde ki buhar potansiyeli Türkiye’yi büyük ihracatçı konumuna getirecek.
“Damlama sulama” sistemiyle yapılacak tarımda patlama yaşanacak. Yeni teknolojiler geliştirilecek ve buluşlar Türkiye’de de uygulanacak. “Ekolojik tarım” için yeni yatırım alanları açılacak, bu tür ürünleri gelişmiş semtler ve hipermarketlerde satan “ekolojik manav” tipi ortaya çıkacak.

Küresel iklim değişikliği hormon ve tarımsal mücadele ilaçlarının kullanımını artırırken, organik tarım yapılan alanlar kıymete binecek. Sulu tarım imkânına sahip bu alanların görece değerini yükselten en önemli unsur ise “özel seracılık” olacak. Bu amaçla “özel bitki yetiştirme teknikleri” ve “düzenekleri” tatbik edilecek. Organik tarım sertifikası almış seralarda uygulama yaygınlaşacak. “Sterilize edilmiş” bu alanların konuşla nacağı bölge ve yöreler ilgili Bakanlıklar tarafından belirlenecek.
Türkiye yakın bir tarihte “ekolojik tarım ülkesi” konumuna gelecek. Çin’de olduğu gibi yalnız “ekolojik tarım ihracatı” üzerine çalışan işletmeler açılacak. “Ekolojik tarım sertifikasyonu” sağlayan gözetim kuruluşları ziraat mühendislerine yetki vererek kırsal merkezlerde “uygulama ve eğitim ofisleri” kuracaklar.

Yemlik soya üretimi yarınlar açısından en kazançlı işlerden biri olacak. Soya yetiştiriciliğini geniş alanlarda damlama sulama tekniğiyle gerçekleştirenler karlı çıkacaklar. Soya yetiştiriciliğine uygun alanlar ise “Akdeniz” ve “GAP” bölgesin de büyüyecek.
Nadide çiçek kültürleri oluşturularak arıcılık yapmak mümkün hale gelecek. Belli yükseltilerde meydana getirilecek balözü taşıyan “bitki popülâsyonlarıyla” farklı arıcılık yapılabilecek. Uygulama bir bakıma çiçek yetiştiriciliği ve bal üretimi üzerine kurulan yepyeni bir entegre faaliyet olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim