Standart İş

Standart İş

Standartlaştırma Nitelikte belirli düzeyi, kaliteyi, pazarlamada kolaylığı ve değer birliğini sağlamak amacıyla her tür üründen benzer nitelikte bulunanı ayırma şeklinde açıklayabiliriz. Buna ek olarak Toyota’da kullanılan standartlaşma tanımına bakacak olursak “sürekli gelişimin, yaratıcılığın ve çalışanların gelişiminin temeli” olarak görülmektedir. Standart iş, makineya bağımlı ya da bağımsız bir süreçte çalışan operatörlerin iş yapma prosedürünü belirler. Toyota […]

Standartlaştırma

Nitelikte belirli düzeyi, kaliteyi, pazarlamada kolaylığı ve değer birliğini sağlamak amacıyla her tür üründen benzer nitelikte bulunanı ayırma şeklinde açıklayabiliriz. Buna ek olarak Toyota’da kullanılan standartlaşma tanımına bakacak olursak “sürekli gelişimin, yaratıcılığın ve çalışanların gelişiminin temeli” olarak görülmektedir.
Standart iş, makineya bağımlı ya da bağımsız bir süreçte çalışan operatörlerin iş yapma prosedürünü belirler. Toyota Evi‘nde önemli rol oynayan temel bir öğedir. Standart iş, prosesin kararlılığını artırırken prosesteki iyileştirme koşullarını da gözler önüne serer. Taiichi Ohno‘nun “Standardın olmadığı yerde Kaizen olmaz!” sözü standart işin proses geliştirme ve sürekli iyileşme yolunda; mükemmelliği yakalamak adına ne kadar önemli olduğunun açık bir ifadesidir. İş standartları belirlendikten sonra Kaizen çalışmaları ile standartlar devamlı revize edilerek PUKO döngüsü sürekli döndürülür. Standart iş ile bir alandaki insan, makine ve malzemenin en etkin organizasyonunu sağlayarak kalite, maliyet ve zamanında teslimat performansının sürekliliğini garantiler fazla üretimin önlenmesi ile tam zamanında üretimin de temelini oluşturur.

                                                             Standart işin avantajları:

– Kalite seviyesini yükseltir.

 – Sürekli gelişim sağlar.

– Fazla üretimi önler.

– Tespitleri kolaylaştırır.

– Üretim maliyetlerini düşürür.

Standart işin önemine bakacak olursak onları ise şöyle sıralayabiliriz. İnsan hareketlerine odaklanır. Çalışanlara kendi standartlarını oluşturma imkanı verir. Çalışma alanında görsel kontrol sağlar ve denetimlerle yapılan işin beklentilerimizi karşılaştırmamızı sağlar. Kalite ve sürede dalgalanmaları önler maliyetin, kalitenin sürekli geliştirilmesinin temelini oluşturur.

Peki standart işi nasıl yapacağız? sorusunun cevabına gelecek olursak;

 • Standart Operasyon Formları
 • İş Standart Formları
 • Standart İş Formları
 • Proses Kombinasyon Tablosu
 • İş Kombinasyon Tablosu
 • Proses Kapasite Tablosu gibi birçok form ile desteklenerek yapılır. Standartlar hatalı olsa bile  aynı JIT ve Jidoka‘da olduğu gibi mevcut standardın içindeki problemleri Andon ve Poka Yoke gibi araçlar ile görünür kılıp onu iyileştirerek bir üst standardı yakalamaya çalışacağız.

Standart Operasyon Formu, tekrarlı işlerdeki israfı yakalamak için ana araçtır. Sürekli gelişimin temelini oluşturur.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim