TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ KONUMU

TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ KONUMU

TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ KONUMU * Dünya kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner. Bu yüzden doğudaki noktalar Güneş’in karşısından daha önce geçer ve yerel saatleri daha ileridir. * Enlemleri farklı olan yerlerin; gece-gündüz süreleri, çizgisel hızlan, yer çekimi, ekvatora olan uzaklıkları ve Güneş ışınlarının geliş açısı farklıdır. * Boylamları farklı olan yerlerin; yerel saati, Güneş’in tam tepeye geldiği ve gölgenin en kısa olduğu an […]

TÜRKİYE’NİN COĞRAFİ KONUMU

* Dünya kendi ekseni etrafında batıdan doğuya doğru döner. Bu yüzden doğudaki noktalar Güneş’in karşısından daha önce geçer ve yerel saatleri daha ileridir.

* Enlemleri farklı olan yerlerin; gece-gündüz süreleri, çizgisel hızlan, yer çekimi, ekvatora olan uzaklıkları ve Güneş ışınlarının geliş açısı farklıdır.

* Boylamları farklı olan yerlerin; yerel saati, Güneş’in tam tepeye geldiği ve gölgenin en kısa olduğu an farklıdır.

* Türkiye’nin kuzeyinden güneyine inen bir kişi; deniz suyu tuzluluğunun, çizgisel hızın ve sıcaklığın arttığını gözlemler Karın yerde kalma süresi ve gölge boyu ise kısalır.

* Ankara’da yatay bir düzlem üzerine dik olarak yetiştirilen 1 metrelik bir çubuğun gölge uzunluğu sıfır olmaz. Çünkü Ankara dönenceler dışındadır.

* Çizgisel hız ekvatordan kutuplara gidildikçe azalır. Aydınlanma Çizgisi

* Yerel saatleri farklı iki noktanın yerel saatleri arasında 60 dakikalık (1 saat) zaman farkı var ise bu iki nokta arasında 15 boylam farkı vardır.

* Dünya’nın şeklinden dolayı paralel çapları kutuplara doğru küçülür. Ardışık iki meridyen arasındaki mesafe kutuplara doğru daralır.

* Kalıcı karın alt sınırı kutuplara doğru azalır.

* Ekvatorda dünyanın dönüş hızı fazla olduğu için tan ve gurup süresi kısadır.

* Ekvatordan kutuplara gidildikçe meridyenler arası mesafe daralırken zaman farkı değişmez.

* Ülkemizde dört mevsimin yaşanması, ülkemizin matematiksel konumuyla ilgilidir. Ancak aynı anda bölgeler arasında farklı mevsim koşullarının  yaşanması özel konumla ilgilidir.

* Türkiye’de 21 Haziran tarihinde kuzeye doğru gidildikçe gündüz süresi uzar. Bu tarihte Türkiye’de en uzun gündüz Sinop’ta yaşanır.

[ads2]

Aynı boylam ve farklı enlem üzerindeki noktaların yıl boyunca Güneş’ten aldıkları enerji miktarı farklıdır. Ekvatora yakın nokta Güneş’ten daha  azla enerji alır.

* 21 Haziran’da Türkiye’nin en kuzey noktası ile en güney noktasındaki gündüz uzunlukları arasında yaklaşık yarım saatlik zaman farkı olmasının  edeni yer ekseni ile ekllptik arasında açının var olmasıdır. il Gece-gündüz süreleri arasındaki farkın az veya çok olmasını etkileyen temel faktör enlemdir.

Türkiye’de güneyden kuzeye doğru gidildikçe gece-gündüz arasındaki süre farkı artar.

* 21 Haziran’da gündüz süresinin farklı olmasının nedeni verilen noktaların enlem değerlerinin yani ekvatora uzaklıklarının farklı olmasıdır.

* Türkiye aynı meridyenler arasında kalmak şartıyla ekvatora daha yakın bir yerde olsaydı, doğusu ile batısı arasındaki mesafe artar, yerel saat farkı değişmezdi.

* 21 Mart ve 23 Eylül’de dünyanın her yerinde gece-gündüz süreleri eşittir.

* Türkiye’de dört mevsimin belirgin olarak yaşanması Türkiye’nin orta kuşakta yer aldığını gösterir.

* Türkiye’de ılıman iklim tiplerinin görülmesi matematik konumun bir sonucudur.

[ads2]

* Türkiye’de enerji tasarrufu sağlamak için 30° Doğu (İzmit) kış saati uygulaması 45“ Doğu (İğdır) yaz saati uygulaması uygulanmaktadır. İzmit’in yerel saatinin ortak saat olarak kullanıldığı dönemde Türkiye’de kış mevsimi yaşanmaktadır. Bu dönemde Türkiye’de en uzun gece ve Güneş ışınlarının en eğik açıyla geldiği an yaşanır.

* Türkiye’de temmuz ve ağustos aylarının çok sıcak olması dağların güneye bakan yamaçlarının kuzey yamaçlarından daha sıcak olması ve kuzeyden esen rüzgârların hava sıcaklığını düşürmesi Türkiye’nin kuzey yarım kürenin orta kuşağında yer aldığının kanıtıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim