Varikosel

Varikosel

Varikosel, testis kanını boşaltan (drene eden) toplar damarlarının genişlemesine verilen isimdir. Sıklıkla sol taraf testisinde görülür. Fakat bazen sadece sağ tarafta veya her iki tarafta da görülebilir. Bazı varikoseller ağrı sebebi olabilirler.Bazende testise baskı yaparak testis çapının küçülmesine (atrofiye) sebep olabilirler. Varikosel hastalığında erkeklerin çocuk yapma kabiliyeti testisteki kan dolaşımının bozulmasına bağlı olarak azalabilir. Bir […]

Varikosel, testis kanını boşaltan (drene eden) toplar damarlarının genişlemesine verilen isimdir. Sıklıkla sol taraf testisinde görülür. Fakat bazen sadece sağ tarafta veya her iki tarafta da görülebilir. Bazı varikoseller ağrı sebebi olabilirler.Bazende testise baskı yaparak testis çapının küçülmesine (atrofiye) sebep olabilirler. Varikosel hastalığında erkeklerin çocuk yapma kabiliyeti testisteki kan dolaşımının bozulmasına bağlı olarak azalabilir. Bir çok hasta bu durumdan sonra kısırlık sebebi aranırken tanınır.

Bir kez varikosel tanısı konulursa hastalık mutlaka cerrahi olarak düzeltilmelidir. Hastalık testis dokusunu ne kadar bozarsa ve testis ne kadar küçülürse çocuk yapma kabiliyeti o kadar azalır. Bu durumda genişlemiş testis toplar damarları bağlanır ve problem ortadan kaldırılır. Bazen bu operasyondan sonra nüksler görülebilir ve yeni tedaviye gereksinim duyulabilir. Eğer çocuk sahibi olamama varikosele bağlı ise ve geç kalınmamışsa bu operasyondan sonra olumlu sonuçlar alınabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Bot Kontrolü cevabı Rakamla Yazınız *

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
DMCA.com Protection Status Eğitim ve Ögretim Eğitim ve Ögretim